kesif sözcüğünün zıt anlamlısı nedir?


kesif kelimesinin zıt anlamlı sözcükleri : saydam

<< kemer kesinlikle >>

android-uygulamamiz-yayinlandi


sanalsözlük'te saydam kelimesiyle ilgili ne demişler ?

bu kelimeyle ilgili sanalsözlük'te yaklaşık 10 sayfa içerik bulunmaktadır.

  1. arapça ifşa yani ortaya çıkarma kelimesinden türemiştir..buluntu anlamına gelir..bi çok şey gibi faydalı olanı da faydasız olanı da vardır..
  2. yogun
  3. ankara tandoğan'da bir cafe ismi..
  4. Elde var olan uygulama projelerine uygun olarak yaklaşık hassasiyetle hazırlanmış imalat miktarlarının, her bir imalatın birim fiyatı ile çarpılması ve hepsinin toplanarak yaklaşık yükleme, boşaltma, istif ve nakliye bedellerinin ilavesi ile elde edilen ve taahhüdün ihaleye çıkarılması anında sözleşmeye ve taahhüt tenzilatına esas olan binanın yaklaşık maliyetidir. buna birinci keşif denir. Su durumu, malzeme taşımaları ve proje değişiklikleri gibi hususlarda dikkate alınarak bitmiş imalatlara göre yapılan hakiki bedel ise binanın ikinci keşfidir.
  5. sık, tok, kalın, kaba, yoğun,koyu, şeffaf (saydam) olmayan.
  6. doğada ya da toplumda bulunan, fakat daha önce bilinmeyen bir şeyin ortaya çıkması.
  7. mehmet akif merhumun çanakkale şehitlerine şiirinin ikinci mısrasının ikinci kelimesidir... en kesif orduların yükleniyor dördü beşi...
  8. güzel bir Nurullah Genç şiiri. ____________________________ gökkuşağı nerde aşikâr olur hangi aynadır ki, kurulur saray bâde mi içirmiş toprağa gökler kimin gözlerine düştü yıldırım bu cezbe yangını, bu esrik hayal her akşam bitmeyen bir günü bekler çile bir bahçedir yâr nazarında duvak kırmızının suskun rüyası kardelen sabahı bekleyenindir bir şehrin dumanlı sokaklarından geldiğini görüp titreyen rüzgâr nazlı sükûtundur, beyaz tenindir bir ebru kalbinde denizle gelir akar yalnızlığın kirpiklerinden yorgun bir sevdayı taşıyan sesin ağlatır dağları ve ırmakları seher vakti yıldızlarla buluşan arzın parmağında son firuzesin ah, yollar bilseydi bu kıyameti yolcular köprüye varmazdı dalgın o hangi âyindir, tutuşup yandı güz ilahileri söyleyen ruhum yumdu gözlerini bir seher vakti güneşin battığı yerde uyandı ıslahımdır bulut, yağmur ve zaman infilâk içimde nazlı bir tohum ellerim güneşi bulur derinde o kesif hayaller, batık gemiler bir liman arıyor yurdunda hüznün kim olsa, yanardı benim yerimde bana bir müstear yalnızlık gerek bana nikabını kaldıran nakış oyası dökülür bahtımda ömrün ötemde yüzüme gülümseyenler yanımda vururlar güvercinleri bilmezler adını ölümsüzlüğün acı bir tebessüm kalır yüzümde pervasız bir gezgin olsam da, dağlar bir tahtırevanda kuşatır beni bozkırın rüyası alevden midir bir yanımda sükût tenli gölgeler bir yanımda yaslı rüzgârgülleri hayalin en uzun baharı benim yaprağımda şebnem olur gözlerin bir bakışın bile ansızın açan bir karçiçeğidir avuçlarımda o hangi tefekkür, hangi tevessül bir veda kuşudur göğümde uçan ufukta ağlayan bir güneş mi var bu feryat nereden geliyor şimdi ümidin bahtında gün akşam olur vuslatı çağıran pervanelerin yakarışı göğe dokunan alev bekle; aradığın hâkanı bulur belki de bir yağmur yağmak üzeredir yitik bir mevsimle gelir de hayat adını arayan o ülke, o kız bir zerrin kutuya koyar kalbini ayrılık ki, kırk gün, kırk gece düğün o kız bir kayıptır şimdi, sevdasız.
  9. (bkz: keşif) her zaman eski konulardaki kronik hata zincirleri. Ne işim varsa bu konuda, oralet sarmasini ararken nerede buldum kendimi.

senin kesif kelimesiyle ilgili yorumun ne ?

Sitemap