kitlik sözcüğünün zıt anlamlısı nedir ?


kitlik kelimesinin zıt anlamlı sözcükleri : bolluk, bereket

<< kıt kıvanç >>

android-uygulamamiz-yayinlandi


sanalsözlük'te bolluk kelimesiyle ilgili ne demişler ?

bu kelimeyle ilgili sanalsözlük'te yaklaşık 6 sayfa içerik bulunmaktadır.

  1. gerekli yerde gereksinimlerin karşılanamaması durumudur. farklı şekillerde insanın karşısına çıkabilir. fikir kıtlığı aralarında en çok karşılaşılan türlerinden birisidir. selametle!
  2. iktisadî açıdan bakıldığında insan ihtiyaçlarının sonsuz, bu ihtiyaçları karşılayacak kaynakların ise sınırlı olmasıdır. (bkz: doyumsuzluk)
  3. her toplumun belirli bir düzeyde karşı karşıya olduğu ve iktisadın temel uğraş alanı olan sorundur.
  4. James Cameron'dan Osmanlıyla ilgili çekeceği filmin ismiymiş.
  5. tarih boyunca birçok devletin yıkılma, pek çok toplumun göç etme nedenidir. özellikle afrika'nın sahel bölgesi, kuzey amerika'nın güneydoğu bölgesi ve orta asya defalarca onlarca yıl süren kuraklık ve buna bağlı kıtlık görmüştür. bunlar yalnızca insan ve hayvanları değil, bitkileri de etkilemiş ve bazı türlerin tümüyle yok olmalarına neden olmuştur. orta asya'da kurulan türk devletleri, çin'e hakim olan yuan hanedanı, kamboçya'da kurulan khmer imparatorluğu, mayalar, günümüzde abd'nin güneybatı ve meksika'nın kuzeybatı bölgelerinde anasaziler ve güney amerika'nın batı kıyılarında kurulan tiwanaku bu nedenlerle yıkılmışlardır.
  6. "Şeyh Akşemseddin, istanbul’un fethinden önce, ebegümeci ismi verilen bir bitkinin tohumunu, talebelerine ve kendisini sevenlere çok miktarda toplattırdı. Fetihten sonra o tohumları etrafa serpti. Bunun hikmetini soranlara; “Kıyamete yakın kanlı büyük bir savaş olsa gerek; o savaş sırasında kıtlık ve kuraklık olur. O senelerde ot, buğday, arpa gibi şeyler yetişmez, Ebegümeci otu ise, karanlıkta yetişir. O kıtlığa karşı hazırlıklı olmak için Ebegümeci tohumunu çok miktarda saklamıştım. istanbul’un fethinde, kardeşim Hızır aleyhisselâma kıtlığın ne zaman olacağını sorduğumda; “o kıtlığa siz erişemezsiniz” dedi. Ondan dolayı da o tohumları serptim” dedi." not: Salih Mirzabeyoğlu ve ibda fikriyatının takipçileri "ebegümeci"nin derin manalarını bilirler... Akşemseddin HAzretleri'nin ektiği tohumların asılar sonra yeşermesi...
  7. Türkiye nin içinde bulunduğu acı gerçek. (bkz: akıl)

senin kitlik kelimesiyle ilgili yorumun ne ?

Sitemap