leh sözcüğünün zıt anlamlısı nedir?


leh kelimesinin zıt anlamlı sözcükleri : aleyh

<< legal lüzumlu >>

android-uygulamamiz-yayinlandi


sanalsözlük'te aleyh kelimesiyle ilgili ne demişler ?

bu kelimeyle ilgili sanalsözlük'te yaklaşık 1 sayfa içerik bulunmaktadır.

 1. polonyalı insanların genel adı. (bkz: lehistan)
 2. Bir şeyden veya bir kimseden yana olma,aleyh karşıtı.
 3. polonya halkından kişi, özel isim olduğundan türkçe ye gimiş sayılacak kelime sayılmaz, dilimizde başka bir genel anlamı yoktur.
 4. (bkz: bizansca)
 5. + 966-1792 yılları arasında büyüyen bir devlet: Çok uluslu, farklı kültürler, farklı din mensuplarının barındığı ve Osmanlı imparatorluğ'uyla 300 yıl boyunca ortak sınıra sahip olan ülke; + 1791 Avrupa'da ilk demokratik anayasayı kabul eden ülke; + 1795-1918 yılları arasında (yani 123 yıl boyunca) Avrupa siyasi haritasından silinmiş bir ülke komşuları Rusya, Prusya ve Avusturya tarafından paylaşılmıştır. Taksimi Osmanlı imparatorluğu kabul etmemiştir; + 1918-1939 yılları arasında tam bağımsız genç bir cumhuriyet olarak hem yeni bir ülke altyapısını hem Polonya vatandaşlık ruhunu, yani yeni bir analyışı ve hem de demokratik sistemi kurmaya çalışan egemen devlet; + 1939/45-1989 2.Dünya Savaşı ve Yalta, Poçdam'daki "üç büyükler" tarafından alınan karar üzerine Sovyet Bloku'na zorunlu şekilde bırakılan ülke; +1980 yılında "Dayanışma" hareketiyle başlayan bağımsızlık ve egemenlik yolunda 1989 yılından itibaren dünyayla tam bütünleşme yolculuğunu seçen ve başlayan ülke: 1999'dan itibaren NATO, 2004 yılından itibaren AB üyesidir. * * Bu bilgiler irfan Ünver Nasrattınoğlu'nun "Bir Türk'ün Gözüyle Bugünkü Polonya" kitabından alınmıştır.
 6. günümüz polonya vatandaşı. lehistan'da yaşayan halka verilen ad. bu lehler öyledirler ki tarih boyunca doğru düzgün nefes alamamışlardır. en çok hitler'in işgaline maruz kalmışlardır. aşağı yukarı tüm dünya ülkeleri işgal etmiştir. dönem olmuş doğu bloğu ülkesi olmuş, gün gelmiş batı bloğu ülkesi olmuş, şu anda da avrupa birliği üyeliği almış, osmanlıya zamanında çok zorluk çıkarmış, hiç avrupalı karakteri çizmeyen tuhaf insanlardır.
 7. yorgun, bitkin.
 8. (bkz: lehçe)*
 9. alman işgali esnasında, kolluk kuvveti olarak görevlendirilenlerinin; alman süper tanklarına karşı; atlar ile hücuma yeltendikleri vurgulanmakta; bu da, postmodern devrin don kişotları oluşlarına alegorilik yapmaktadır. şüphesiz bu absürd hakikat de; yetersizliklerden ileri gelmektedir.
 10. (bkz: polak)
 11. ticaret zekaları sıfıra yakındır. yatak kavramları çekyattan ibarettir.

senin leh kelimesiyle ilgili yorumun ne ?

Sitemap