medeni sözcüğünün zıt anlamlısı nedir ?


medeni kelimesinin zıt anlamlı sözcükleri : ilkel, barbar, geri

<< meçhul memur >>

android-uygulamamiz-yayinlandi


sanalsözlük'te ilkel kelimesiyle ilgili ne demişler ?

bu kelimeyle ilgili sanalsözlük'te yaklaşık 4 sayfa içerik bulunmaktadır.

  1. gelismislik acisindan en alt seviyede bulunan
  2. (bkz: primitif)
  3. aslında anlam olarak zaman bakımından en eski olan, ilk durumda kalmış olarak açıklanıyor olsa da,çağımızın sözcüğe yüklediği bayağılık, kabalık,kıyıcılık çoktan gerçek anlamlarını aşmış ve kabul görmüştür. değişimlere katkıda bulunmak ve anlamak yerine engel olmaya çabalayan herşey ilkel tanımının içine girebilir.eskinin ilkel yeninin uygar,doğunun ilkel batının uygar olduğu önyargılı dayatmalardan başka bir şey değildir. her yaşam, her değer kendi içinde anlaşılmalıdır..
  4. (bkz: iptidai)
  5. ilkel ilk gelen demektir. en öncekidir. teoremin ilkeli belittir. bakış açısına göre daha üstündür; ilkel olmayanlar ilkel üzerine inşaa edilmiştir.
  6. (bkz: ilkelleşme)
  7. bir topluluğu ya da halkı ilkel olarak niteleyebilmek için aranan şartlar şunlardır:1. doğaya sıkı sıkıya bağlılık2. doğaya egemen olmak için kullanılan araç-gereçlerin ve tekniklerin ilkel ve yetersiz olması3. yazının bilinmemesi4. terbiye ve eğitimde gelenek ve göreneklerin önemli rol oynaması5. politik örgütlenmenin akrabalığa dayanması6. kollektif düşünce tarzıaralarında bize tanıdık gelenler olabilir.
  8. modern antropolojide, kabile ve toplumları tanımlamak amaçlı kullanımı terkedilmiş sıfat.
  9. bunu sırasıyla ikinci el ve üçüncü el takip eder.
  10. bir ilki olan, bir ilkesi olan... öncül, öncel.ilkevvela!

senin medeni kelimesiyle ilgili yorumun ne ?

Sitemap