nasip sözcüğünün zıt anlamlısı nedir?


nasip kelimesinin zıt anlamlı sözcükleri : ZIT ANLAMLISI YOKTUR

<< namert nazik >>

android-uygulamamiz-yayinlandi


sanalsözlük'te ZIT ANLAMLISI YOKTUR kelimesiyle ilgili ne demişler ?

bu kelimeyle ilgili sanalsözlük'te yaklaşık 5 sayfa içerik bulunmaktadır.

 1. kısmet, kişi payına düşen miktar gibi anlamları olsa da, nasiplenmek gibi bir kelimenin türemesiyle otlanmak, arkadaşın kutusundaki son sigaraya göz dikmek gibi anlamlara da mazhar olmuştur.
 2. bir insanın kaderinde ona verileceği yazılı olan dünyevi ve ahiri nimetlerden verilecek miktar. ona ayılrılmış pay.
 3. rüştü onur'un şiiridir: nasip nasibin dalda çocuk uzan uzan dallara nasibin yolda çocuk düş düş yollara nasibim sensin çocuk seni yağmur gibi bulut gibi gönderen sağ olsun bana
 4. barış manço' nun bir şarkısının diğer adı. (bkz: ahmet bey in ceketi)
 5. çeşitli sorular karşısında * nasip kısmet diye karşılık verilen kelime * *
 6. (bkz: ya nasip)
 7. bir de bunun kankası vardır; kısmet *
 8. derler ki: nasibinde varsa yel getirir, sel getirir, el getirir. değilse: yel götürür, sel götürür, el götürür..
 9. cevabını bilemediğimiz sorulara verilebilecek en güzel cevaptır.
 10. - kısmet - kader - alın yazısı - takdir-i ilahi - mukadderat anlamlarına gelen söz.
 11. 1976 yılında çekilmiş atıf yılmaz filminde adı geçen, zeki alasya'nın canlandırdığı karakter. (bkz: hasip ile nasip)
 12. olacakları bekleme süreci.
 13. görelim bakalım mevlam neyler neylerse güzel eyler.
 14. kurulacak bir kaç paragraflık cümleleri en güzel şekilde özetleyen sözcük.
 15. tatava. dünyanın kaoslaşmasını engelleyen dinin bir parçası. züürt tesellisi.
 16. ağla gönlüm nasip değilmiş vuslat...
 17. Nasip ; istenen değil ,hep verilen..! Nasipse gelirmiş Çin'den Yemen'den Nasip değilse; Senin olsa bile kayar gidermiş elinden... mevlana
 18. şöyle bir diyalog yaşatmıştır. lady 1-biliyo musun x bizim çektiğimiz fotoğrafları silmiş. lady 2-hıh o zaman biz de seni sildik - x e diyor. x-nasip. lady 2-dicek bi şey bulamadığında nasip demesi değil o.
 19. nasip dir kısmetindekinin sana gelmesi , seni bulması ,seninle bir ömür olması . eger nasipde de yoksa istersen ağzınla kuş tut o senin olmayacaktır .
 20. nasip dir kısmetindekinin sana gelmesi , seni bulması ,seninle bir ömür olması . eger nasipde de yoksa istersen ağzınla kuş tut o senin olmayacaktır.
 21. nasipse;gelirmiş çin'den,yemen'den. nasip değilse;senin olsa bile,kayar gidermiş elinden.
 22. kimilerince naasip şeklinde telaffuz edilen kelime. çoğu sohbette şöylelemesine söylenebilir. cümle içinde kimi zaman daha da etkin roller üstlenebilir, karşıdakini düşündürürken gülümsetebilir. sohbeti kısa tutmaya yaradığı da olur: -gömleğin sana bol mu geliyor yoksa bana mı öyle geliyor? -nasip. velhasıl nasip söyleyişi iyidir yani severim.
 23. rabbimiz dilemedikçe bir şeye sahip olamayacağımızı anlatan dini kavramdır. geçende hasan kaçan ın röportajında (bkz: #18610047)okumuştum: "planladığım hiçbirşey gerçekleşmedi." diyordu. kasemle teminat veririm, benim de aynı. hiç bir planım gerçekleşmiyor, ama öyle alelade 'umut kalacağına emek kalsın' kabilinden yaptığım girişimlerin hepsi gerçekleşiyor. ne diyeyim, nasip!*
 24. tüm yaşamın seyrine yayılmış gerçek. bir zamanlar inanmazdım ama özellikle son bir yıldır yaşadıklarımdan sonra rahatlıkla diyebilirim ki, her şey nasipten ibaret. bir şey olmayacaksa çok basit bir sebepten dolayı olmaz; olacaksa da dağları tepeleri aşıp gelir. canım allahım, sen meseleyi biliyorsun. *
 25. "Aramızdaki mesâfenin adıdır nâsip. Herkes birbirine nâsibi kadar uzak, Nâsibi kadar yakın." Belki yakın , belki uzaktır .

senin nasip kelimesiyle ilgili yorumun ne ?

Sitemap