nezaket sözcüğünün zıt anlamlısı nedir ?


nezaket kelimesinin zıt anlamlı sözcükleri : kabalık

<< nevmit nikbin >>

android-uygulamamiz-yayinlandi


sanalsözlük'te kabalık kelimesiyle ilgili ne demişler ?

bu kelimeyle ilgili sanalsözlük'te yaklaşık 4 sayfa içerik bulunmaktadır.

 1. ne kadar öğretilmeye çalışılsa da kimseye sonradan kazandırılamayan, doğuştan, genlerden belki de, insan da bulunan/bulunmayan özelliklerden birisi.
 2. toplumda tanımlanabilen ve kabul görmüş bir görgü kuralı. gerekli zamanlarda gösterilen kibarlık ve saygıyı ifade eder. ancak toplumumuzda çok az rastlanmaktadır.
 3. gittikçe kaybolan bir değer
 4. ozellikle kadının gereklilik parametrelerinin ilk sırasında yer almalıdır. cunku bu hem gereklidir, hemde olmazsa olmazdır..
 5. ilk başta tarkan ın seslendirmesi düşünülen ancak vazgeçildiği için bugünlerde günce koral kızımıza nasip olan leziz şarkı.
 6. her dinlediğimde "esas işimiz yaşamak olmalı" kısmıyla gelsin hayat bildiği gibi sarksındaki sezen in söylediği bölünü bize tekrar hatırlatan,son günlerde dinlemekten kendimi alamadığım sezen parcası.
 7. her kırılışta tekrar kendini yenileyecek kadar güçlü olmak demektir.
 8. Herkesde bunulamayacak kadar değerli, Herkeze gösterilemicek kadar önemli olan olgudur.
 9. nezaket çok başka bişiydir. ne öyle insanın aq demesiyle bozulucak ne de örneğin bir kadının sigarasını yakmakla kolayca sağlanabilecek bişeydir. bir çakmağı ne kadar hızlı çakarsan çak yada bir sandalyeyi ne kadar muntazam konumlandırırsan konumlandır o saygı, anlayış ve sevgi yok ise özünde o hassas ince değeri veremezsin. çünkü nezaket taklit edilebilecek bi zanaat değildir. taklitleri tiksinçtir.
 10. NEZAKET.... iSTER iSKARPiN GiYSiN iSTER ÇARIK; BASTIĞI YERi ASLA KiRLETMEZ.
 11. kraliçeden bir hayat dersi daha. kurşuni renkler'in önsüzü niteliğinde, bambaşka bir şarkıdır kendisi... orta yaşlar yakındır artık, saçlarda tek tük beyazlar belirir. ve kafamıza henüz dank eden koca bir gerçek : 'ne çok zaman harcamışım meğer...' devamında da iç ses yetişir : 'şimdi ne koparırsam kâr.' diğer yandan da isyancı yanımız, az da olsa kalan umudu sondürmeye çalışırcasına, bugüne kadar kazanılanların fani olduğunu bize fısıldar: 'dünya malı en nihayet...' ve yaşanan tüm acılara rağmen, dünyanın sizin için dönmesini durdurmayacağı gerçeğiyle karşı karşıya bırakır: 'ne ağır kayıplar verdik lakin kopmadı ya kıyamet'... sonrasında da hayata dört elle sarılmamız gerektiğini, bir marş tadıyla öğretir : 'ömür geçiyor güzelim, hadi kalbini dinle...' en güzeli de ne biliyor musunuz : insan daha çok sevişmeli yariyle...
 12. bir günce Koral şarkısı: Orta yaşlar yakın Ne çok zaman harcamışım Şimdi ne koparırsam kar Dünya işleri beklesin dinlensin biraz telaşlar Kaçırmadan trenleri Bizi terkemeden aşklar Dost gördük düşman gördük Alıştık haline Hayat biraz da tesadüf bu yüzden Ömür geçiyor güzelim hadi Kalbini dinle esas işimiz yaşamak olmalı ille de ille Ömür geçiyor güzelim hadi Kalbini dinle Esas işimiz yaşamak olmalı ille de ille Fazlasında gözüm yok hiç Dünya malı en nihayet Ne ağır kayıplar verdik Lakin kopmadı ya kıyamet Küçük şeyler sevindirir beni Mesela biraz nezaket Dost gördük düşman gördük Alıştık haline Hayat biraz da tesadüf bu yüzden Küçük şeyler sevindirir beni Mesela biraz nezaket.
 13. cok guzel bir kız ismi.
 14. "kaba olmak için hiç zahmet gerekmez, nezaket sanat işidir balta ile işlenmez!"
 15. her insanda, * aktive edilmiş veya edilmemiş sekilde bulunan bir özellik.
 16. sözlük içi diyaloglarda mumla aranandır.
 17. Bir bütün lahananın içine kuşbaşı et konularak yapılan dolma.
 18. erkekler tarafından icra edildiğinde kılbıklıkla karıştırılabilen şey.
 19. normal şartlarda olması gereken. belli bir sınıra kadar.
 20. insanlar, isimlerinin anlamlarını taşırlarmış efendim. ayrıca 8. nesil yazardır, benım adımdır
 21. yeni bir bayan yazar. boş gelmiş.
 22. ilişkilerimde en önemli olan şey, bunun aksine tahammül etmem zira ben kendim için karşımdakine nazik davranırım.
 23. (bkz: nazik) nazik olma durumu.
 24. nezaket başkalarına karşı saygılı kibar nazik ince davranan, bir insanın davranışlarının, niteliği. mesela? bir insana dikkatli davranmayı gerektiren önemli iş yada durum.
 25. Nezaket toplum bazında genel gerekliliklerin başında gelir. Nezaket toleransı, hoşgörüyü, birlikteliği ve tüm bunların yanında sağlıklı işleyişi getirir. Nezaket değerine sahip toplum huzurlu toplumdur. Nezaket bireyler arasında karşılıklı sorumluluk bilincini perçinler.

senin nezaket kelimesiyle ilgili yorumun ne ?

Sitemap