onarmak sözcüğünün zıt anlamlısı nedir?


onarmak kelimesinin zıt anlamlı sözcükleri : bozmak

<< onarma önce >>

android-uygulamamiz-yayinlandi


sanalsözlük'te bozmak kelimesiyle ilgili ne demişler ?

bu kelimeyle ilgili sanalsözlük'te yaklaşık 3 sayfa içerik bulunmaktadır.

  1. tamir etmek. bozuk şeyi çalışır hale getirmek
  2. (bkz: onamak)
  3. yapılan hatayı* düzeltmek.
  4. anadolu'nun kimi yörelerinde "sikmek" yerine kullanıldığı görülmüştür.
  5. özellikle afyon'da "becermek" gibi argo bir kullanımı vardır.arkadaşımın anlattığı bir hikayeye göre zamanında afyon'da yalnız bir dede yaşarmış. komşunun evde kalmış kızı, bu dedeye sürekli çorba götürür, elbiselerini yıkarmış.gün gelmiş, kız dedenin kapıyı daha sık çalmaya başlamış. "dede yemeğin var mı? dede kirlin var mı?"en sonunda dede'ye tak etmiş ve yine kızın geldiği bir gün "gel gızım gel.. seni bi onarem de, sen de rahatle, ben de rahatleyem" demiş.
  6. çok alakasız olacak ama hiç kimse bir aşkı onarmaya kalkmasınkaybedilmeye değeren güzel anılar bitmişse eğerdiyor ahmet telli .
  7. "çoğu insan kendini ikili bir inancın hayaline kaptırıyor, belleğin sürekliliğine ve eylemlerin, yanlışların, günahların, yanılgıların onarılabileceğine inanıyorlar. birincisi de ikincisi kadar sahte. gerçek, bunun tam tersi: her şey unutulacak ve hiçbir şey onarılmayacak. ister öç alma, ister bağışlama yoluyla olsun, onarım eylemi de unutulmaya mahkum. kimse, yapılan yanlışları onarmayacak, ama tüm yanlışlar unutulacak."milan kundera- zert
  8. çoğu kez yeni bir şey üretmekten daha zordur. bilinçli yapıldığını düşünüyorum. çünkü her şey kolay tamir edilebilir olsaydı kapitalizmin işine gelmezdi bu. kullan-at mantığı yerleşsin ki babalar para kazansın.
  9. (bkz: mamırlamak), tamir.

senin onarmak kelimesiyle ilgili yorumun ne ?

Sitemap