oturmak sözcüğünün zıt anlamlısı nedir ?


oturmak kelimesinin zıt anlamlı sözcükleri : kalkmak

<< örtmek övgü >>

android-uygulamamiz-yayinlandi


sanalsözlük'te kalkmak kelimesiyle ilgili ne demişler ?

bu kelimeyle ilgili sanalsözlük'te yaklaşık 7 sayfa içerik bulunmaktadır.

  1. (bkz: oturma)
  2. uymak, güzel durmak
  3. uygun ölçülerde olmak
  4. (bkz: oturduğu yerden para kazanmak)
  5. · hiçbir iş yapmadan boş vakit geçirmek, boş durmak.· bir işi yapmakta olmak, bir işe başlamak üzere olmak.· sıvı tortuları dibe çökmek, dipte toplanmak.· herhangi bir durumda belli bir süre kalmak.· bir yerde sürekli olarak kalmak.
  6. kıl dönmesi ameliyatından sonra özlemle beklenendir.
  7. günde en az 4-5 kere -naber napıyosun?-iyiyim, oturuyorum. diyaloğuna girmeme sebep olan fiil. diyaloğun devamı:- öylece oturuyor musun yani? boş boş? hiçbir şey yapmıyorsun yani?- yok tv izliyorum aynı zamanda.- o zaman oturuyorum deme, tv izliyorum de.- oldu komtanım.işte böyle sinir eder bu fiil bu yüzden. kimse öylece birkaç saat oturmaz çünkü sebepsiz yere. derler. ki doğru değildir. insan 2-3 saat öylece oturabilir. sadece bunun için gerekli ortam sağlanmalıdır. açık ve yıldızlı bir gökyüzünün olduğu, hafif esintili, sessiz bir akşamda, kişi pekala oturup hiçbir şey yapmıyor olmanın verdiği muhteşem duyguyla zaman geçirebilir. sakın kimse kalkıp ama etrafı seyredersin ki, hem yıldız mıldız of şahane demesin. oturdum işte arkadaşım. bitti.
  8. final dönemlerinde bolca gerçekleştirilen eylem/eylemsizlik. hele ki finalleriniz temmuzdaysa* ve dışarısı cıvıl cıvılken siz bolca oturup ders çalışıyorsanız iki kat nefret ettirir kendinden.*
  9. basur değil de sur yapıyormuş insanın içinde.heheh bak kelimeyi nası evirip duygusala bağlattım. şaka lan şaka bi sik olmuyor. oturuyosun işte. ömer gibi "güzel bi gündü" ya da "bu güne iyi hazırlanmamışlar" gibi yorum yapıyosun giden güne.
  10. (bkz: şapa oturmak)

senin oturmak kelimesiyle ilgili yorumun ne ?

Sitemap