ozgurluk sözcüğünün zıt anlamlısı nedir?


ozgurluk kelimesinin zıt anlamlı sözcükleri : esaret, tutsaklık

<< özgür öznel >>

android-uygulamamiz-yayinlandi


sanalsözlük'te esaret kelimesiyle ilgili ne demişler ?

bu kelimeyle ilgili sanalsözlük'te yaklaşık 10 sayfa içerik bulunmaktadır.

  1. 1.en guzel sey.2.louis aragon'un bir siiri. (bkz: aragon)3.zulfu livaneli'nin eski -ve en iyi- sarkilarindan.
  2. mutluluk, aşk, yalnızlık vb. şiir kavramları gibi, özgürlük de arandığında ulaşılamayan ve bu süre içinde insanın kendi hayatını ona buna bağlayarak hiç etmesine sebep olan bir metafordur. insan kendini özgür hissettiği kadar özgürdür; özgür olmayı ne kadar düşlüyorsa o kadar. herkes her şeyi yapmakta serbesttir aslında ama din, devlet ve ahlak kurallarını ciddiye aldığı için yapamaz; bu sebeple hapse girme, cehennemde yanma korkusuyla ve cesareti olmadığı için bu dinle, bu devletle, bu ahlakla yaşar.
  3. freedom is just another word for nothing left to lose(bkz: janis joplin)
  4. insan insanoglu veya insanlik bir collective olarak asla gercek anlamda ozgur olamaz olmamalida cunku bir insan ozgur olmaya basladigi an mutlak sekilde baskasinin ozgurlugunu cignemeye basliyacaktir onun icin belirli bir kucuk ozgurluk veya belirli bir alan icinde bir sahte ozgurluk yasamak onla yetinmek mecburiyetindeyiz ve oylede yapiyoruz zaten genelde ve veya yaptiriliyoruzbir insan belki ancak tek basina yapa yanliz olursa gercekten ozgur ola bilirama ihtimal vardir ki o zamanda beyni ruhsal sinirlarini cigniyecektir yada ozgurlugunu kendinden kiskanacaktir hmm...
  5. mor ve otesinin 2. albümünden derin esmerşarkısı durmadan güvenlik peşinde ben elinin içinde bakımsız bir çiçeğe durmadan güvenlik peşinde sen elimin içinde ölümlü sözcüklere dönüştün sevgimiz kısıtlandı kira bedali belli, çeşitleri sınırlı sevgimiz kısıtlandı korkular güçlendi, beklentiler alt edildioysa bir de bakdurmadan özgürlük peşinde ben seni öptüğümde, yeter ki sen de iste durmadan özgürlük peşinde elimi ittiğinde, tamam git istediğin yere tehlike altında aşk kuralları sensiz, sınırları benliksiz tehlike altında aşk özgürlüğüm sende, sevgim daha içimde
  6. dar bir yolda devam edersin. yolun dışına çıkmadığın, ters yöne dönmediğin sürece özgürce hareket edebildiğin iddia edilir.
  7. her saglikli turk erkeginin hayatinin bir doneminde bayagi bir kisitlanan, kaybetmedigi surece asla degerini anlamadigi (kim ne derse desin) bir sey.
  8. "zorunlulukları kavrayabilmek"
  9. yaşamı anlayıp, algılayabilmek...
  10. bekar ve zengin olma hali

senin ozgurluk kelimesiyle ilgili yorumun ne ?

Sitemap