ser sözcüğünün zıt anlamlısı nedir?


ser kelimesinin zıt anlamlı sözcükleri : hayır

<< sentez sert >>

android-uygulamamiz-yayinlandi


sanalsözlük'te hayır kelimesiyle ilgili ne demişler ?

bu kelimeyle ilgili sanalsözlük'te yaklaşık 10 sayfa içerik bulunmaktadır.

  1. (şer)(bkz: cher)
  2. (bkz: hayır)
  3. şer olarak algılarsak eğer buraya aynen kötü,dini anlamda kötü ve yapılmaması gereken eylem tanımları da sıralanabilir.
  4. yuhu'nun hazarin sahilinde isimli albumunden bir parca.men şerem şergörürem murdar işler,şer olmasa taninmaz hayirgöresen bunu hayir bilir, men şerem men şermen şerem men şerne pis seslenir adim menim yoktur dunyada hörmetim menimetseler şere hörmet hayira hayir demezler elbet(chorus)çalış ey düşme şereadin düşmesim murdar dillereadın çıkıp çıksın canin senin
  5. şer.kötülük.gudubet.müsibet.hayirin zıddı.örn:hayir mi şer mi bilmem ama ateşteyim ben ateşteçelik
  6. şer : kötü (arapça)cümle içinde kullan "her şerde bir hayır vardır"
  7. (bkz: monşer)
  8. (bkz: şirret)
  9. şêr, kürtçe'de aslan.
  10. "sözlükte "kötülük, fenalık ve kötü iş" anlamına gelen şer, dinî literatürde allah'ın hoşnut olmadığı, sevmediği, meşru olmayan, işlenmesi durumunda kişinin ceza ve kınamaya müstehak olacağı davranışlar demektir. kur'ân, şer kapsamına giren davranışlar için fesad, münker, seyyie, habis ve haram kavramlarını da kullanır. ehli sünnete göre âlemlerin yaratıcısı olan allah, hayrı yarattığı gibi şerri de yaratır. çünkü âlemde herşey onun irâde, takdir ve kudreti altındadır. âlemde ondan başka gerçek mülk, kudret ve tasarruf sahibi başka varlık yoktur. şerrin allah'tan olması fiilin meydana gelmesine ilişkin iradesini ifade eder, yoksa allah kulların kötü fiilleri yapmalarından hoşnut olmaz."

senin ser kelimesiyle ilgili yorumun ne ?

Sitemap