silmek sözcüğünün zıt anlamlısı nedir?


silmek kelimesinin zıt anlamlı sözcükleri : çizmek

<< sıla şimal >>

android-uygulamamiz-yayinlandi


sanalsözlük'te çizmek kelimesiyle ilgili ne demişler ?

bu kelimeyle ilgili sanalsözlük'te yaklaşık 2 sayfa içerik bulunmaktadır.

 1. birini de silmek olabilir bu.
 2. çoğumuzun farkında bile olmadığı bir hastalık olmuştur artık silmek. düzeltmek yoktur artık bu çağda, modern zamanlarda! yenisi vardır çünkü, başkası vardır... ne gerek vardır ki mücadeleye yada kıymetini, değerini bilmeye... ne gerek vardır ki yorulmaya, kafanı başka tarafa çevirmek daha kolay değil midir... üstelik dopdolu değil midir sağımız solumuz bu modern zamanlarda! bizler değil miyiz artık on'lar yerine yüz'ler bin'ler tanıyan hayatlarında... silmek daha da kolaydır artık, çünkü elbet vardır bir benzeri, hatta daha da iyisi! modern zamanlar! kimisine bu ülkede mi yaşayacağım dedirtir, sildirir attırır ülkesini. kimisine seni mi yaşatacağım içimde dedirtir, sildirir attırır daha dün canım dediğini. kimisine seninle mi uğraşacağım dedirtir, sildirir attırır dostunu, kardeşini, ailesini... silmek, eskiden sorsalar zordur derdim, şimdi o da kolaymış, bunu öğrendim.
 3. delete ve backspace tuşları ile gerçekleştirilen eylem.
 4. delete ve shift tuslarıyla daha verimli bir silme olur. keşke hayatta da bu tuşlar olsa.
 5. hayata işlemeyen hareket.
 6. eski smsleri, eski sözlük mesajlarını,mail adreslerini ve hatta önceden değer verdiğiniz ve kazık yediğiniz ya da biraralar bir şekilde etrafınızda bulunan kişilerin telefon numaralarını ortadan kaldırma, bir nevi yok etme işlemidir. önceleri zor olur yaptıktan sonra fazlasıyla güzel olur,dadından yinmez diyelim. 'vazgeçemedğim herşeyimi çöpe attım üstüne bastım anlatmakla olmuyooor yaşaman lazım.. demin de söylemiştim sana sen de yap, güzel oluyor demin de söylemiştim sana sana sana güzel oluyor' şarkısıyla da özetlenebilir.
 7. (bkz: üstünü çizmek)
 8. kurşun kalemin ucunu yatay tutup silinmişin üzerine sürttüğünüzde, görüyorsunuz... koyu gölgeli... neyin silindiğini...
 9. ara sıra zamanında çok değer verilmiş insanlara da yapılması gereken bir eylemdir silmek. bir gün, ansızın. bir süre acısı yaşar, sonra boğulmak üzere olan bir kişinin ciğerlerinin yırtılırcasına verdiği acıdan sonra gelen huzur gibi diner ve gider.
 10. moderatör eylemlerinden birisi.
 11. hiç bir zaman tam olarak becerilemeyecek durumdur.* becerende vardır. taktir edilir.
 12. yeri geldi mi dünyanın en zor işidir. hele ki bir resmi silmek...
 13. entry silmek yazar silmek yazı silmek masa silmek cam silmek birini silmek yer silmek halı silmek gözlük silmek cd silmek silmek işte var mı ötesi? işe yaramayanlar silinir , bazı nesnelerde işe yarasın diye silinir. somut ve soyut kavramlar. uzar gider.
 14. silmek iki nedenle olur: bir hatayı ortadan kaldırmak için silmek, bir şeyi şe yaramadığı, fuzuli yer kapladığı için silmek. çocuk top oynamaktan gelmiştir çamurlu ayaklarıyla, yerleri kirletmiştir: hata, yerler silinir, çamur yok edilir. cam yağlı parmaklarla ellenmiştir:hata. cam silinir, izler yok edilir. göte girebilecek bir şeyler yazmıştır suser entrysinde: hata. entry silinir, göt kurtarılır. yanlış yazılmıştır kelime deftere: hata. yazı silinir, yanlış ortadan kaldırılır. işte bunların hepsi birinci tür silmeye(bir hatayı ortadan kaldırmak için silmek) örnektir. ikinci tür silme eylemi ise(bir şeyi şe yaramadığı, fuzuli yer kapladığı için silmek) genelde teknolojik aletlerde kullanılır. luzumsuz mesajları sileriz mesela yeni mesajlara yer açmak için, ya da luzumsuz programları sileriz bilgisayarlarımızdan, sabit diskimizde biraz daha alan kazanmak için. kalpten bir insanı silmek ise iki türün kesişim kümesidir. bir hata yüzünden de silinebilir insan, tamamen anlamsızlaştığı, yeni insanlara yer açmak gerektiği için de. hata yüzünden silindiyse eğer izi kalır insanın ama, acıtır biraz; yerler silindiğinde bezde pislik kalması ve silen kişinin yorulması gibi. ama eğer anlamsızlaştığı için silinmişse insan hiç bir şey kalmaz geri, zira herşey onunla beraber ifadesizleşmiştir; cep telofonundan mesajların silindiğinde iz bırakmadan yok olması gibi. işte bu yüzden korkunçtur bir insanın anlamsızlaştığı için silinmesi: eğer silinme nedeni hataysa bir şekilde hata ortadan kaldırılıp can verilebilir yeniden arkadaşlığa ama anlamsızlaşıp silindiğinde bir insan tamamen yok olmuştur, sıfırdan alması gerekir her şeyi. sil baştan başlaması gerekir yani. hele bu anlamsızlaşma tek taraflı ise silinen kimse için bu silme fiili tam bir kabusa dönüşür, sil baştan da başlamak mümkün olmaz çoğu zaman. tanrı kimsenin sevdiği bir insan için anlamsızlaşmasına izin vermesin.
 15. bir kaç çeşitliliği olam eylemdir. silmek bazen sıfırlamak anlamınada gelebilir. yeniden başlamak gibi. bence en iyisi soru yaratanları etrafınızdan gönderin, sıfırlamaya gerek yok.
 16. silemezsen karalarsın.
 17. Ergen psikolojisi altında yürürlüğe sokulan rajon sözlerin vazgeçilmezi.
 18. kiri, istenmeyenleri ortadan kaldırmak, pir-ü pak eylemektir.
 19. Ne kadar silersen sil; ya yırtılır defterin, ya da izi kalır cümlelerin. alıntı.
 20. Her şeyden her yerden siliniyorum.her şeyi silebilirsiniz ama hisleri asla.
 21. geç kalınmadan zamanında yapılması gereken...
 22. Çoktan yapmam gereken fakat bi türlü yapamadığım şeyi bu gece yaptım. Silindi mi tabi ki hayır sadece gözümün önünden yok ettim onu. Gönlümden silinir mi bilmem. Çok oldu yetti bıkmak değil de yoruldum artık. Görmek huzur mu veriyordu bilmem. Doğru bildiğim bi kamyon dolusu yanlış oldu doğru diye bir şey kalmadı artık. Canıma öyle tak etmiş ki bi yanım çok küçük de olsa huzur buldu. Hayatımda nefret ettiğim kaldıramadığım popüler kültür yine çıkardı kalbimi. Her gün biraz daha duygusuz oluyorum. iyi mi kötü mü bilmem. Çıkarsız beklentisiz sevmiştim oysa ki. Ne yaptıysam olmadı. Ben elimden geleni yaptım içim rahat sadece sevilmemek olayını iliklerime kadar hissettirdi sağolsun. Resmen oynadı 1 dakika içinde bi köşeye attı beni. Söyleyebileceğim tek şey helal olsun. Oysa ne de masum demiştim ilk gördüğümde. Hayatımda senin kadar kötüsünü görmedim. pislik aktı o kötü kalbinden. Hayatta da mutlu olamazsın bunu da yazdım beynime.
 23. Yapabildiğim eylem. Tek bir şey hariç. Gözümü kırpmadan her şeyi silebilirim. Sayfalarca yazılmış mektuplardan küçük notlara kadar her şeyi. Bir kendimi silemiyorum işte. inatla böyle bastıra bastıra yazmışlar.
 24. yenilere yer açar . basıcan deleyte bakıcan dalgana.

senin silmek kelimesiyle ilgili yorumun ne ?

Sitemap