sirtustu sözcüğünün zıt anlamlısı nedir?


sirtustu kelimesinin zıt anlamlı sözcükleri : yüzüstü, yüzükoyun

<< sırt sıska >>









android-uygulamamiz-yayinlandi


sanalsözlük'te yüzüstü kelimesiyle ilgili ne demişler ?

bu kelimeyle ilgili sanalsözlük'te yaklaşık 10 sayfa içerik bulunmaktadır.

  1. Sırtı yerde olmak üzere.
  2. sevdiğim bir yüzme şekli
  3. dik kesen için; (bkz: amuda kalkmak)**
  4. uyunduğunda kabus görme olasılığını arttıran yatış şekli. ya da belki bende öyledir sırt üstü uyuyup da kabus görmediğim tek bir an olmamıştır.
  5. http://galeri.uludagsozluk.com/r/169643/+
  6. bir çok şeyin yapılmasına olanak tanıyan vücut pozisyonu. sırtüstü yatmak mesela. kimileri inme riskini arttırdığını söyler ama ben çok severim sırt üstü yatmayı. sırtüstü yüzmek, bana göre yüzmenin en karizmatik halidir. çimlerin üzerinde sırtüstü uzanmak, plajda sırtüstü uzanmak, aslında sırtüstü edinilen pozisyonların tümü uzanmaya dayanır. mekan değişir, üzerine uzandığınız şey değişir vs vs...
  7. (bkz: dizüstü)
  8. bir yüzme şekli. sırt sütü suyun üzerine yatarak yapılır. Eller baş hizasına getirilir ve geriye doğru ayaklar yardımıyla ilerlenir. vücudun mümkün olduğunca serbest bırakılması gerekilir. bu stilde yüzmeye başlarken ayaklar ve ayak parmakları suyun altında tutmalıdırlar. baş suyun üstünde, çene gövdeye yakın bir açıda yüzülmelidir. ayrıca diğer stillerin aksine, sırt üstü yüzerken su yutmayı engellemek adına burundan nefes alıp ağızdan verilmelidir. yüzerken belin dik bir şekilde tutulması , ayak çırpmayı kolaylaştırır. Parmak uçları gergin, bacaklar diz hizasından kırılmadan kalça hareketleriyle ayak çırpmak doğrudur. Kolları geriye doğru atarken avuç içleri dışa dönük olması kolaylık sağlar. hatta su çektiğiniz eliniz kulak hizasına geldiğinde avucunuzu dışa doğru büküp suya ilk serçe parmağınızı daldırırsanız daha hızlı yüzersiniz.
  9. eğer denizde çok açıldıysanız geri geri gelmek için yorulduğunuzda en iyi yöntemdir bu yüzme şekli. dinlenirsiniz. su da kaldırır ki sormayın.

senin sirtustu kelimesiyle ilgili yorumun ne ?

Sitemap