sokmak sözcüğünün zıt anlamlısı nedir?


sokmak kelimesinin zıt anlamlı sözcükleri : çıkarmak

<< soğuk sol >>

android-uygulamamiz-yayinlandi


sanalsözlük'te çıkarmak kelimesiyle ilgili ne demişler ?

bu kelimeyle ilgili sanalsözlük'te yaklaşık 1 sayfa içerik bulunmaktadır.

  1. x cismini, y cisminin x cismi icin hazirlanmiş olan kismina itelemek ya da benzeri momentum veren aksiyonlar suretiyle yerleştirme eylemine verilen isim. örnek: fişi pirize sokar mısın. argoda ise, erkek cinsel organını keyfi olarak herhangi bir yere yerleştirme eylemine verilen ad. * örnek: sokarım beyinciğine, sokarım kapına, sokarım a.mına, soktuğumun kapısı, eline ayağına sokayım vb..
  2. komak. yerleştirmek. pompalamak. külliyen yüklenmek. ayarı vermek.
  3. basketbol camiasında da çok kullanılır bu kelime. topu çembere sokmak fiilinin kısaltılmış halidir. ama turnike ve benzeri topun potaya bırakıldığı atışlar için pek kullanılmaz. hele ki uzaklardan, alakasız bir şut basket olduysa sokmak kelimesi cuk oturur, spikerlerde kullanmaktan çekinmez. hatta şöyle birşey vardır; (bkz: yüzdeli sokmak)
  4. sokmak, delmek, döverek inceltmek, toplamak(divanü lügati türk) Dağ sırtlarında, bir yanı kapalı oyuntu, girinti. ayriyeten; isteyipte diyemedigin dokunaklı, kırıcı, acı lafı arada söyleyi vermek, kötü malı çaktırmadan vermek, böcek, yılan vb haşeratın ve hayvanatın ignesiyle yada ısırmasıyla zehirlemesi, çakı, bıçak, igne gibi bir nesneyi batırmak, saplamak. esin kaynagı: tdk
  5. bazı durumlarda yerleştirmek anlamı ilede kullanılır.
  6. trakya'da herhangi bi şey yeyip icmek için kullanılır. genellikle alkol. akşam lokalde 2 bira sokalım mı ? gibi.
  7. Bir nesneyi başka bir nesneye geçirmek, takmak. Edit: bknz. Niyeti belli etmek.
  8. külotun yanından yapılanı da mübahtır.

senin sokmak kelimesiyle ilgili yorumun ne ?

Sitemap