tek sözcüğünün zıt anlamlısı nedir?


tek kelimesinin zıt anlamlı sözcükleri : çift

<< taze tekil >>

android-uygulamamiz-yayinlandi


sanalsözlük'te çift kelimesiyle ilgili ne demişler ?

bu kelimeyle ilgili sanalsözlük'te yaklaşık 4 sayfa içerik bulunmaktadır.

  1. kadin erkek ikilisi. kari koca ya da iki sevgili.orn. ne sevimli bir cift degil mi muberra
  2. (bkz: çiftlik)
  3. (bkz: cift cubuk)
  4. tekten sonraki.
  5. carlos castaneda'dan bir kavramın ismi. don juan'a göre çift büyücünün rüyaları yoluyla oluşturduğu bir başka "kendisi"dir. büyücü, rüya görme sanatına hakim olurken bir yandan da kişisel geçmişini ve kibrini de siler. böylece artık zaman akışının sıradan insanların nesneler dünyasındaki ardışıklığı büyücü için kaybolur. zira artık büyücü için ne kendisi ne de dünyası nesnedirler. büyücü bu aşamada, kendisini ve dünyasını ışıltılı varlıklar olarak algılamaya başlar. işte bu anda büyücü, sıradan insana "aynı anda iki farklı yerde birden olmak" gibi gelen bu erk hareketini gerçekleştirir. büyücü iki ayrı yerde aynı anda eylemde bulunduğunu ancak daha sonra geriye dönüp hatırladığında farkeder. eylem esnası büyücü için bir gizemdir, bunu nasıl yaptığını bilmez ama yapmasını bilir.ingilizcesi double ya da other dır.bu kavram ayrıntılı olarak erk öyküleri (tales of power) kitabında anlatılır.
  6. farsça "cüft" ten dilimize geçmiş türkçe kelime.kemiyet bakımından en küçük, lâkin kadın-erkek gibi birbirine zıd, ammavelâkin tamâm olmak için muhtaç iki varlıktan teşekkül etmişse keyfiyetçe çok husûsî takım.
  7. küçük maşa ya da cımbız...
  8. yarım olma gerçeğini benimsediği için sevilmeyen kelime.. çünkü insanı eksik hissettirir.. ama tek böyle değildir.. siz teksinizdir.. birsinizdir.. tamsınız ve güçlüsünüzdür.. kimseye de ihtiyacınız yoktur, kendinize sahipsinizdir, buna inanırsınız, oysa;"ezeli hükme göre kainatın bütün zerreleri çift çifttir ve her cûz'ü kendi çiftine aşıktır" der mevlana.. $imdi gel de oyunbozanlık yapma..
  9. iki öküz.bunlari çifte koşup tarlasini suren kisiye de çiftçi denir.
  10. kuyum imalatında, tel vb parçaları kaynatmak veya birbirine bağlamak için kullanılan alet cımbızın büyüğü.

senin tek kelimesiyle ilgili yorumun ne ?

Sitemap