utangac sözcüğünün zıt anlamlısı nedir?


utangac kelimesinin zıt anlamlı sözcükleri : arsız

<< utanç üvey >>

android-uygulamamiz-yayinlandi


sanalsözlük'te arsız kelimesiyle ilgili ne demişler ?

bu kelimeyle ilgili sanalsözlük'te yaklaşık 5 sayfa içerik bulunmaktadır.

 1. Bir toplulukta güvenini yitiren,rahat konuşamayan ve rahat davranamayan,sıkılgan,mahcup.
 2. utanç duygusunu damarlarında hisseden, hayatının merkezine utanmayı yerleştirmiş, özgüveni eksik kişi.
 3. gereksiz yere toplumla kaynaşma hamleleri yapmamasının bilincinde olan kişiye toplumun taktığı sıfat.
 4. (bkz: shy)
 5. utangaçlık öyle her daim kendini belli etmez, kimi konular vardır aslan kesilirsiniz kimilerinde ise şimdi hiç konuşmasam kimse soru sormasa diye temenni edersiniz. bu sebeptendir ki insanları utangaç ve yırtık olarak iki uç kategorinin altında incelemek yanlış olur.
 6. göksel baktagir'in hayal gibi 2 albümünde bulunan kürdilihicazkar saz semaisidir. *
 7. türkçe dilinde öğretmenler tarafından -gaç ekinin örneklenebildiği sözcüklerdendir **. anlam açısından alırsak, yakın çevreleri tarafından canayakın, sosyal vb. olarak bilinen kişilerin bile rahat hissedemedikleri ortamlarda konuşmamaları sebebiyle alabilecekleri sıfattır.
 8. utanması olmayan, arsız insanlar için piyasaya sürülmüş zamazingoya verilen addır (böyle bişey olsa ne güzel olur dimi) (bkz: çok oturgaçlı götürgeç)
 9. utanma eylemini gerçekleştiren. (bkz: utangaç)
 10. kıraç'ın 2007 yılı albümünde yer alan çok güzel bir şarkısıdır. öyle anlar olur ki şarkının sözleri sizin ruhunuza tercüman olur. işte bu da öyle şarkılardandır. Seni ilk gördüğüm andan beri... yitirdim ben öncesini... Dönemezdim artık geri öylece kalakaldım.. Olurda geçiyorken görürsün ya.. Bir bakarsın seversin ya.. Bekledim hep dualarla.. Olmadı..yapamadım! Utanmasam! Yıkılmasam! Yanmasam! Susmasam! Konuşsam!!! Senle küçük bir çocuğum! Gözlerindir yurdum! Hem masalsın hem gerçeksin! Sen hep süreceksin!!!
 11. göksel baktagir, ceyhun çelikten ve baki kemancı imzalarını taşıyan bu güzel eser, 5. dakikanın 18. saniyesine değin "utangacın" tanımını yapar ezgilerle. dinlemek isteyenler için: http://fizy.com/#s/1lsxwl
 12. http://galeri.uludagsozluk.com/r/147789/+
 13. ne hissettiklerini bir tek onlar bilir. her şeyden kısıtlanırlar, rahat davranamazlar hatta bazen öyle anlar gelir ki manyak gözüyle bakılır onlara. sevin onları. bağrınıza basın.
 14. eğer bu sorununu aşmazsa ömür boyu platonik kalabilecek insan. (bkz: ben)
 15. fazla üzerine düşülürse, ileride utanmazın teki olacak kişidir.
 16. en çok güvenilecek insanlar.
 17. Kahır olası. Bazen her şeyi anlamsız kılar. Minbüste dur diyemezsin. Seversin söylemezsin. ilgi duyarlar kızarırsın. Çocuk gibisindir kısaca
 18. şebnem Ferah'ın od albümünün 7. Parçası.
 19. Şebnem Ferah'ın 8. albümünün güzel bir parçası..
 20. Nasıl oluyor da bir sana söyleyemiyorum Tüm dünyaya söylediklerimi, söylediklerimi Bir sana söyleyemiyorum Nasıl oluyor da bir sana anlatamıyorum Şarkılarda anlattıklarımı, anlattıklarımı Bir sana anlatamıyorum Söyle nasıl oluyor hep böyle utangaç, Söyle nasıl oluyor hep böyle utanmak Yıldızlar kayıyor, saçlarım altında Sonra sönüyor yorgun susuz ve aç Hem utanmaz, hem utangaç; hem utanmaz, hem utangaç Nasıl oluyor da yanında ben olamıyorum Bir yabancıyla en yakın olurken, yanında ben olamıyorum Nasıl oluyor da ilk önce binlerce insana çığlıklarla Seni sevdiğimi, seni sevdiğimi ilk önce sana söyleyemiyorum Söyle nasıl oluyor hem böyle utangaç, Söyle nasıl oluyor hem böyle utanma Yıldızlar kayıyor, saçlarım altın taç Sonra sönüyor yorgun, susuz ve aç Işık yılları geçerken Yolculuk salıncakta iken Yerden göğe el sallanırken Dünyayla sevişirken Söyle nasıl oluyor karşında utangaç, Söyle nasıl oluyor dizlerim titriyor Yıldızlar kayıyor, saçlarım altın taç Sonra duruyor, yorgun susuz ve aç Nasıl? Hem utanmaz, hem utangaç şebnem ferah - söz müzik od albümünün 7. şarkısı. gayet güzel müzik gayet güzel yorum ve gayet güzel sözlerin bir arada toplandığı mükemmel albümün mükemmel parçası. lakin daha güzel şarkısı da vardır bence "od" yani 3. parçası muazzam... açıkçası bu kadar sert bir albüm beklemiyordum. o kadar sert olduktan sonra yine 10. parçası çok yorgunum ile yumuşak bir iniş yapmış kendisi. tabi bu "çok yorgunum" nazım hikmetin şiiri oluyor hepimizin de bildiği gibi. daha önceden de cem karaca dan dinlemiştik güzel bir yorum. şebnemin de yorumu gayet güzel olmuş...
 21. şebnem Ferah'ın yeni şarkılardandır. güzeldir.
 22. benim lan bu. 26 yaşına geldim hiç değişmedim. bir tek alkolü alınca üzerimden biraz atıyorum ama yinede genele göre utangacım. utangaç derken samimi olduğum bir süredir tanıdığım insanlara karşı değil, yeni tanıştığım yada hiç tanımadığım insanlara karşı. bu özelliğim yüzünden afedersiniz ama hayatım bom bok gidiyor anasını satayım. oh be.
 23. En sevdiğim erkek modelidir. Öyle masum öyle şeker olurlar ki anlatamam. Böyle yüzleri kızarır felan oyyşş gel de dövme. *
 24. Şebnem ferah'ın "od" albümünde yer alan güzel şarkı.
 25. kelimeyi ayırdığımızda çok daha iyi anlaşılıyor. utan-gaç(kaç).

senin utangac kelimesiyle ilgili yorumun ne ?

Sitemap