yagis sözcüğünün zıt anlamlısı nedir?


yagis kelimesinin zıt anlamlı sözcükleri : ağış

<< yadsımak yakın >>

android-uygulamamiz-yayinlandi


sanalsözlük'te ağış kelimesiyle ilgili ne demişler ?

bu kelimeyle ilgili sanalsözlük'te yaklaşık 2 sayfa içerik bulunmaktadır.

  1. kar ya da yağmurun meydana getirdiği mevsimsel hava koşulu.
  2. yoğunlaşma sonucu katı ya da sıvı hale geçen su buharının yeryüzüne düşmesi olayıdır. buluta bağlı olarak yağış türleri: -yağmur: havada bulunan nemin damlalar halinde yoğuşarak yeryüzüne düşmesidir. -kar: havada bulunan nemin 0 C derece sıcaklık altında buz kristalleri şeklinde yoğunlaşarak yeryüzüne düşmesidir. -dolu: sıcaklığın ani olarak azalması sonucunda su damlalarının buz parçaları haline dönüşmesidir. sise bağlı olarak yağış türleri: -çiğ: yeryüzünün sıcaklığı hava sıcaklığından düşük olduğu dönemlerde havada bulunan nemin soğuk zemine temas ederek damlalar halinde yoğunlaşmasıdır. -kırağı: zeminin sıcaklığı 0 c derecenin latına düştüğünde havada bulunan nemin yeryüzünde buz kristalleri şeklinde yoğunlaşmasıdır. -kırç: çok soğuk kış günlerinde ağaç gövdelerinde ve direklerde meydana gelen buzlanmadır.
  3. (bkz: sağanak)
  4. türkiye'de yağışın dağılışı şöyledir; doğu ve batı karadeniz kıyılarının kuzeye bakan dağlık kesimleri akdeniz kıyılarımızın güneye bakan dağlık kesimleri ve güney doğu toroslar ülkemizin en çok yağış alan yerleridir. buralarda yıllık 1500-2000 mm'nin üzerinde yağış düşer. ancak doğu karadeniz kıyılarında bu değer 2500 mm'nin üzerine ulaşır.
  5. kıtalar üzerine düşen yağış oranı, okyanusların üstüne düşen yağışların çeyreği kadardır. diğer bir deyişle kara parçaları üstüne düşen yağışlar, toplam yağışların %20'sine tekabül eder.
  6. yağış; göğün aşk ile yeri ıslatması hadiselerinin tamamına verilmiş ad.

senin yagis kelimesiyle ilgili yorumun ne ?

Sitemap