yapma sözcüğünün zıt anlamlısı nedir?


yapma kelimesinin zıt anlamlı sözcükleri : sahici, bozma

<< yapay yapmak >>

android-uygulamamiz-yayinlandi


sanalsözlük'te sahici kelimesiyle ilgili ne demişler ?

bu kelimeyle ilgili sanalsözlük'te yaklaşık 3 sayfa içerik bulunmaktadır.

  1. ezeli ve ebedi cevap
  2. sahte..
  3. bir seyin yapilmasini istemiyorsaniz karsinizdakine soyleyebileceginiz bir kelime, ama yeteri kadar samimi degilseniz yapmayiniz demelisiniz. biraz salak gorunursunuz ama en azindan kaba degil.
  4. igrenc reklamlar kategorisindeki temizlik malzemesi reklamlarindan biri..- yapma!!- yapin yapin..olmazsa undo yapin.
  5. yapilmasi istenmeyen bir hareketi engellemenin fiziksel bir yolu olmadiginda karsisindakine rica ederek aciyi engelleme yöntemi. bazen yapma diye söylenmez, yapma diye bakılır.
  6. mazhar alansonun yaran sarkisiyikildi gonul saraylari... darginim haberin var mi ...soyledigim sozlerfelsefe sanildi... asigim dedim neshter yarasiydi... yapma bunu banayapma...birhaber gonder bari de ki boshuna yapma bunu bana yapma her gun herdakika beraberiz ya...yanyana yabanci olunca kirdim gonlunu...laf olsun diyekoklamam gulu...desinler diye dinlemem bulbulu...neler beklerkenhayattan...kovuldun ashkin kovanindan.. ari toplarken bagi cicek cicek..senin... ruhundan her gun birsey eksilecek...
  7. nefis bir metin ve kemal kahraman biraderler şarkısı...söz müzik kemal kahraman'ın, şarkı "renklerde yaşamak" kasetinin misafiri, ve işte sözleri (anlayana)..."...her gün manşetlerde aslanlaryakıp yıkıp kulak toplayanlarüniformasında buldu kendinisoluksuz,tarihsiz olanlaroy yapma, oy yapmaayaklanır duygularım ayaklanırşuramda bir kuş kanatlanırkiminin elleri kiminin gözleriher gün pencerenizde dalgalanıroy yapma, oy yapmakara çalındı adsız kitaplaraölüm sıradanlaştı çocuklaraelim,avucum,düşlerim kan-revankar yağar baktığım yamaçlaraoy yapma, oy yapma..."
  8. yapmak fiilinin halk arasında yaygın kullanım şekli. bunun benzerlerine sıkça rastlanır.(bkz: güzel türkçemiz)
  9. gündelik hayatta tek başına kullanıldığı gibi; dur, sakın, gözünü seveyim takılarını alıp anlamı da perçinlenebilir. genelde bu söz söylenirken seste bir yükselme gözlenir, uyarı niteliği taşır.
  10. yerine getirme, ifa...

senin yapma kelimesiyle ilgili yorumun ne ?

Sitemap