yas sözcüğünün zıt anlamlısı nedir ?


yas kelimesinin zıt anlamlı sözcükleri : kuru

<< yarim yasa >>

android-uygulamamiz-yayinlandi


sanalsözlük'te kuru kelimesiyle ilgili ne demişler ?

bu kelimeyle ilgili sanalsözlük'te yaklaşık 6 sayfa içerik bulunmaktadır.

 1. toplam yaşanılan yıl sayısı. ortalama olarak 25 e kadar bi yaş üstü, 25 ten sonra da bi yaş altı söylenir(miş).
 2. Doğuştan veya kuruluştan beri geçen ve yıl birimi ile ölçülen zaman.
 3. (bkz: yüksek askeri şura)
 4. her sene 30 agustosta toplanip ust duzey askerlerin terfi ve atamalarinin konusuldugu toplantinin kisaltilmis adi (bkz: yuksek askeri sura)
 5. (bkz: başa bela) zira; ne olurdu yerinde duraydı daha dün kalbim ( yaşım) şuradaydı...
 6. kemale erdiğinde iç geçirilen durum..
 7. yaş: 35 yolun yarısı eder dante gibi ortasındayız ömrün' dür.
 8. yaş: "kadınların saklamaya muktedir olduğu tek sır" der direktör ali bey. (bkz: lehcetü l hakayık)
 9. bir murat mungan şiiridir. yaş yazmam daha aşk şiiri, diyenlerin kervanında kışladım. çöle yağarken donmuş levhalarda kar sureti, imkansızın bereketi... gözümü alırken her yanımda ışıyan gençliğim, kimin yaşındaydım bilmedim. geceleri heceleyerek söktüm aldım yedeğimdeki kelimeleri, ışığa tuttum içimi loş tutan nesneyi. yunus'un yaşına geldiğimde; dünyayı aşk imkansızı erkek bildim. kelimelere dokundum dünyanın hallerine; dokunulmazlığım kalktı, kendi şiirimde, kendi divanımdan sürüldüm. git gide fuzuli'nin yaşına geldiğimde. halk türkülerinin serçeli kafiyeleri gibi uçuşu kolay ve çabuk akla gelmez. engelleri aşk için yapılan bütün benzetmelerin, sırasını sektiren olayların gidişi. yılları saymadan karacaoğlan'ın, baki'nin yaşına geldim. görmenin gevşeyen bilgisi, yaş aldıkça tutunduğum diri şaşkınlık, başkasına doğru çözülüyor tenimdeki kelepçe, zaman benim içinde ileri geçtikçe, dönüp bakmaların tarihinden, geri saydım kendimi sana geldim. kimsenin yaşına değmeden; daha anısı kurumayan, dünlerim bitmediğinde hayatın rüya dilini bile öğrenmeden hayatta kaldım onca felaketten. şimdi buradayım. elver yanına bunca aradığım; babam ol, oğlum ol; kardeşim, yoldaşım, arkadaşım ol. ben sevgilim gibi seveyim, benim yaşıma geldiğinde. bildiklerim kadar unuttuklarımla seni büyüteyim biliyordum, yenilenler geçmişe kadar kaçar birinde. haritamı kaybettim ey piri reis! çinisi soldu maviliğimin; nice osmanlı şiirinde odalardan odalara, azala çoğala yaşadım da; fatih'in kokladığı karanfili denize bakan bir şiirde düşürdüm. rüyasında koklanmış karanfili fatih'in alınmış istanbul'da düşürdüm. içim başka yere sürüldü, tarih alındı benden. günümün acı ışığında kaldım yeniden. bir sikkenin ilk basıldığı günü hatırlıyorum. suç ışımasında ortak belleğin altın, kaynağına indiğim suya düşürdüm; kendi yaşıma geldiğimde. ilk şiirimi üzerine kazdım ben. ben kendimi ilk şiirimde düşürdüm, çok alındım kendimden.
 10. argoda zor manasına gelir. o iş yaş gibi.
 11. yüksek askeri şurasının kısaltılmışıdır.
 12. yüksek askeri şura'nın baş harfleri. 17/07/1972 tarih ve 1612 sayılı kanun ile, yalnız barış zamanında görev yapmak üzere yüksek askeri Şura kurulmuştur. yüksek askeri Şuranın üyeleri; başbakan, genelkurmay başkanı, milli savunma bakanı, kuvvet komutanları, ordu komutanları, jandarma genel komutanı, donanma komutanı ile silahlı kuvvetler kadrolarında bulunan orgeneral ve oramirallerdir. yüksek askeri Şuranın görevleri şunlardır: a) genelkurmay başkanlığınca hazırlanan askeri stratejinin tespiti ve gerektiğinde yeniden gözden geçirilmesi hususlarında görüş bildirmek, b) silahlı kuvvetlerin ana program ve hedefleri ile ilgili konularda görüş bildirmek, c) silahlı kuvvetlerle ilgili olup önemli görülen kanun, tüzük ve yönetmelik taslaklarını inceleyip görüş bildirmek, d) başbakan, genelkurmay başkanı veya milli savunma bakanının lüzum gördükleri hallerde silahlı kuvvetlerle ilgili diğer konular hakkında görüş bildirmek, e) diğer kanunlarla verilen görevleri yapmak, yüksek askeri Şura her yıl olağan olarak iki defa toplanır. olağan toplantılardan biri ağustos ayının ilk haftasında, diğeri genelkurmay başkanınca belirlenecek zamanda yapılır. yüksek askeri Şura genelkurmay başkanının istemi üzerine de o yıl içerisinde ayrıca toplanabilir. yüksek askeri Şura toplantıları gizli olarak yapılır. görüşmelerin ve alınan kararların açıklanması veya yayınlanması yasaktır ancak açıklanmasına yüksek askeri Şuranın kararıyla izin verilen konular genel sekreterlik aracılığı ile yayınlanır. 'aklı başa yaş getirir' deyimi de deneyimin, yıllar içerisinde elde edildiğini anlatır.
 13. yaş 35 yolun yarısı eder. dante gibi ortasındayım ömrün. diye devam eden cahit sıtkı tarancı şiirine konu olmuştur. editt:eyvallah bilader!
 14. ıslak, kuru olmayan.
 15. marko paşa'nın ağzından dinlenilesidir. marko paşa'ya yaşını sormuşlar: - "50, 55 belki de 60, demiş." - "sen yaşını bilmiyor musun?" - "paramı, malımı, gelirimi sayarım, demiş, çünkü bunları birisi çalabilir. ama yaşıma kimse dokunmayacağı için saymak zahmetine girişmem."
 16. an itibarı ile bu işler yaş dedirtecek şey.hükümet gelecekteki zeminini hazırlamaya çalışıyor ve başaracakta.yalnız unutmayalımki kenan evren'de ege ordu komutanıyken birdenbire kara kuvvetleri komutanlığına atanmış ve gerisi malum.ayakların denk alınması gereken bir dönem.
 17. bir tür pasta çeşidi. (bkz: yaş pasta)
 18. Bu yıl ilk kez 11 üyeyle toplanılan zirve. ilke kez bu kadar olağan üstü bir durumla karşı karşıyadır. Toplantı sonuçları uzun süre tartışılacaktır.
 19. miskette bir oyun türüdür. (bkz: tumba) değildir.
 20. bayanların yanında açılmaması şiddetle önerilen konudur.
 21. romanya'da bir şehir. (bkz: iasi) (bkz: yaş antlaşması)
 22. 25 sonrasında önemini hisettiren. Ya da hissettiriyorlar. Tecrübesel yönden kendinizi bir şey zannetmeye başladığınız kırılma noktası. Bunu diyince de 'daha duuuur' diyenler var. Hayata dair korkutucu detaylar bunlar. Kaale almadan ne gelecekse beklemeden yürümek lazım.
 23. kadinlar 20 yaşında kadın afrika gibidir. henüz keşfedilmeyen yerleri vardır 30 yaşında kadın hindistan gibidir. heryanı sıcak, bereketli ve esrarengizdir 40 yaşında kadın abd gibidir. teknik bakımdan mükemmeldir 50 yaşında kadın avrupa gibidir. her tarafı tahrip olmuştur 60 yaşında kadın sibirya gibidir. herkes nerde oldugunu bilir ama kimse gitmek istemez erkekler
 24. Islak, nemli.
 25. yüksek askeri şura'nın kısaltması.

senin yas kelimesiyle ilgili yorumun ne ?

Sitemap