yavas sözcüğünün zıt anlamlısı nedir?


yavas kelimesinin zıt anlamlı sözcükleri : çabuk, hızlı, süratli, acele

<< yatay yaya >>

android-uygulamamiz-yayinlandi


sanalsözlük'te çabuk kelimesiyle ilgili ne demişler ?

bu kelimeyle ilgili sanalsözlük'te yaklaşık 5 sayfa içerik bulunmaktadır.

 1. hızlı, çevik, çabuk olmayan, sakin. (bkz: kaplumbağa)
 2. "çok abarttın" anlamında da kullanılır.
 3. sözlük için hiç kullanmak istemediğim ancak zaman zaman zorunda kaldığım sıfat.
 4. (bkz: uludağ sözlük) databesi icin soylenebilinecek,durum anlatan kelime.hatta ve hatta; (bkz: çok yavaş)
 5. hızlı olma
 6. türkiye'nin devlet dairelerinde görülen bürokrasi işleridir. bu olayı bir çözsek süper güç oluruz
 7. can yücel şiiri. Kafeslerin arkasında oturmuş, ince uzun gemiler gibi limanda, Olabileceklerden bahseder elleri, başlanmamış nakışlarda, Kendi güzelliğini seyreder gergefte kızlar.
 8. arapca "ruveyda" ve "esra" kelimelerinin turkcedeki karsit anlami. (bkz: daha makul bilgi vardi da yazmadik mi)
 9. (bkz: yaran başlık yönlendirmeleri).
 10. katil ve maktul'den bir yüksek sadakat şarkısı. Yavaş Yavaş Yuvarlanıp sallanarak Yarana otlar basarak Varacağın asude park Seni içine alacak Her şey mazide kalacak Yavaş Yavaş Yavaş Yavaş Zaten kardeş gibidir Barış ve savaş Her şey yoluna girer Yavaş Yavaş Yavaş Yavaş.
 11. IV ilaç uygularken elinin altındaki sana içinden (bazen dışından da olabiliyor) küfretmesin diye uygulanan teknik. ilgilisine: +15 derecelik açıyla gir, +açıyı sıfırla, +hızlı gir, +yavaşça ver, +hızlı çık.
 12. carl honore'nin yazdığı kitabın adıdır. hız çılgınlığına başkaldıran yavaşlık hareketi. sindire sindire okunması tavsiye edilir. ben de sözlükteki hız tutkunlarına, herşeyi oldu bittiye getirmeyi seven yazarlarımıza tavsiye ediyorum. pişman olmazsınız. okuyun konuşalım.
 13. carl honore'nin bir kitabı. kendi çağının no logo'su. --arka kapaktan-- Hızlı olmanın her şeyden önemli olduğu günümüzde biz de kendimizi daha hızlı olma konusunda baskı altında hissediyor, bizi yavaşlatan her şeyi düşman gibi görüyoruz. Bu hız çılgınlığı sayesinde bir öfke kültüründe yaşamaya başladık. Bu kitap, gittikçe büyüyen, uluslararası çapta bir Yavaşlama Hareketinin habercisi. Bu hareket, daha dolu dolu bir hayat, daha mutlu bir yaşam sürdürebilmek adına, hepimize çılgın tempomuz içinde önce bir sakinleşmemizi, sonra da bir denge kurmamızı öğütlüyor. --arka kapaktan-- yavaşlama hareketinin habercisi olduğu söylendi ancak, geçen sene okuyan ben, bir yavaşlama göremedim.* oysa ki güzel şeyler yazıyor kitapta. belki de yeterince insan okumamıştır.

senin yavas kelimesiyle ilgili yorumun ne ?

Sitemap